Většinu času trávíme venku a v pohybu.

 

Pořádám pravidelně lesní kurzy „poznávání přírody“ pro předškolní dobrodruhy.

Malí dobrodruzi jsou alternativou předškolního vzdělávání dětí, kdy děti tráví čas přirozeným způsobem pobytem venku a v přírodě. Příroda dětem nabízí velké množství podnětů, rozvíjí jejich smysly, hrubou i jemnou motoriku, fyzickou zdatnost, kreativitu, samostatnost.

Pravidelně  vyrážíme na výlety za přírodou, většinu času trávíme venku a v pohybu, děti si hrají a učí se za každého počasí v přírodě - v prostředí, které nejvíc napomáhá dětským hrám. Prostřednictvím volných her a aktivit, které si děti samy vybírají, děti poznávají své vlastní hranice a učí se respektovat hranice druhých, rozvíjí svou schopnost komunikovat, domluvit se a být součástí týmu.

Kdy se scházíme

Od prvního července 2020 otevírám časové okno pro novou skupinu šesti dětí. Malí dobrodruzi se budou setkávat každý pracovní den od 15.00 do 23.00 hod.

 

Věk, schopnosti a zdraví

Kurzy jsou vhodné pro děti od tří let, pokud mají základní komunikační a jazykové schopnosti (dítě je schopné dohody, akceptuje společná pravidla), zvládne odloučení od maminky a tatínka. Rodiče dítěte by měli být vždy na telefonu pro případ nemoci nebo úrazu.

 

Vybavení do lesa a deště

Říká se, že nexistuje špatné počasí, jen špatné oblečení. Děti  tráví  až  80%  času  venku  za každého  počasí, proto vyžaduji aby děti přicházeli z domova zdravé. Děti na čerstvém vzduchu přirozeným způsobem posilují své fyzické zdraví, zároveň pro to bývají málo kdy nemocné, přesto je potřeba nepodcenit výbavu pro děti.

Každý rodič by měl počítat s tím, že děti si často oblečení v lese ušpiní. V našem zázemí by měl mít každý gumáky a podepsanou kabelu, v níž je ještě jedno náhradní suché oblečení včetně ponožek, spodní prádla, a nepromokavé oblečení.

Pro zimní období, doporučuji zvolit více vrstev oblečení, které se mohou podle potřeby měnit, vysvlékat nebo oblékat. Jako spodní vrstvu zvolte merino vlnu nebo syntetické funkční prádlo, výhoda merino vlny je, že "hřeje" i za mokra. Vrchní vrstva má být především nepromokavá, ale musí být zároveň prodyšná, nejlepší materiál je goratex.

 

Jídlo a pití

Jídlo a také láhev s nápojem si děti nosí z domova v batůžku, který je vhodný na celodenní nošení. K pití doporučujeme neslazený čaj nebo vodu, v zimě termosku s teplým - nikoli horkým nápojem. 

 

Rytmus dne

Denní program má svá pravidla a rituály, které zůstávají stejné po celý rok.
Nabízíme pravidelný rytmus a rituály, protože děti je potřebují pro pocit jistoty a bezpečí. Orientují se v čase právě díky opakování.

Odpolední režim

 • 13.00 - (tento rok začínáme až v 15.00)
 • 15.00 - příchod dětí, (volná hra, aktivity v parku), svačina
 • 15.15 - poradní kruh (přivítání, společné plánování, reflexe dětí)
 • 15.20 - řízená zahajovací hra
 • 15.30 - odchod do lesa
 • 16.00 -  pobyt v les, aktivity v lese, na louce
 • 16.30 - program k dennímu tématu / rukodělné a výtvarné činnosti / vaření a příprava jídla
 • 17.00 - hygiena, svačina
 • 18.00 - návrat
 • 19.00 - hygiena, večeře, klidové činnosti - klidná hra
 • 20.00 - odpočinkové činnosti - (četba a spánek) / vyzvedávání dětí
 • 21.00 - spánek / vyzvedávaní dětí
 • 23.00 - vyzvedávání dětí

 

Model docházky

Je možné docházet 5 dní v týdnu nebo jen některé dny, model docházky se běžně nastavuje na celý měsíc. Pladby lze hranit měsíčně nebo po týdnech. Spolek žádné peníze od svých členů nevybírá a nehradí za ně žádné služby - vztupné na rozhledny a podobně, všechny náklady si musí každý člen uhradit sám, včetně extérních průvodcovských služeb a kurzů.

Malí dobrodruzi od 4 do 6 let platí 150 Kč za půl denní kurz - Poznávání přírody včetě dopravy, výtvarných potřeb, a průvodcovských služeb. To znamená že zaplatíte za jeden měsíc / 5dnů v týdnu 3000 Kč. Zkrátka žádné další poplatky nehledejte.

 

Využíváme příběhy a představivost

Dobrodruzi přistáli na planetě zemi; mají za úkol, prozkoumat všechny rostlinné a živočišné druhy, pochopit zákonitosti světa, naučit se místním zvyklostem a soucitu, analizovat zjištěné informace a na základě jich konat dobro, pomáhat všem tvorům a přírodě, aby na světě neexistovalo utrpení.

Každý den je vymodelován na jednoduchý a srozumitelný příběh, který je předčítán nebo vyprávěn, za každým tématem se zkrývá nejrůznější pomoc, někdy pomáháme kytičkám proti suchu, jindy stavíme hmyzí domečky, sázíme nové stromečky, malujeme obrázky pro staré babičky a dědečky, vyhledáváme odpad a průvodce jej sbírá, stavíme věžičky z kamínků, krmíme rybičky a mnoho dalšího.

 

Kde nás najdete

Za sluného odpoledního dne se scházíme v parku Pod Plachtami, naopak když je zima a tma nebo dlouhé nepříznivé počasí, scházíme se v naší klubovně Mladých dobrodruhů, která se nachází v pátém patře panelového domu, na ulici Oblá. Jede tam trolejbus 25, 26, a autobus 50. V budově však trávíme čas jen výjmečně, jen když chceme spát a je čas na vyzvednutí rodiči. Máme v klubovně pro všechny děti spacáky a karimatky, navíc poloha naší klubovny nám také poskytuje výdobytky moderní civilizace jako splachovací záchod a elektrika. Zároveň to máme kousek autobusem do lesa, nebo pěšky do parku.

 

Když nás zastihne zima a déšť

Jako bezpečný úkryt před nepříznivými podmínkami, používáme úkryt v pojizném vozíku, říkáme mu Vesmírný vozík. Je poháněn elektrickým motorem, jezdí všude tam, kam chodíme, kotvý vždy v naší blízkosti, dokáže nás odkud koli odvést když už nám dojdou síly. Je v něm dostatek prostoru na všechen potřebný materiál, jako je voda na umývání rukou, nebo i chemický záchod.  V zimě máme možnost zapnout vyhřívání, takže můžeme spát v pokojové teplotě.